ببینید خلاقیت در آموزش آنلاین یک معلم را در 90 دقیقه

Teacher creativity | خلاقیت معلم

معلم ابتدای خوش ذوق همه را شگفت زده کرد


خلاقیت در آموزش آنلاین یک معلم تبریزی برای کلاس اولی‌ها

با روز‌های کورنای و تعطیلی مدارس و خاکی که بر اثر طولانی شدن این تعطیلات بر میز و نیمکت دانش آموزان می‌نشست برخی از دانش آموزان با خوشحالی از این همه تعطیلات و برخی دیگر غمگین از عقب افتادگی درس و مشقشان و معلمان دچار سردر گمی شده بودند و همین امر سبب شروع آموزش آنلاین و شروع نسلی متفاوت از آموزش شد.

در اوایل استفاده از فضای مجازی برای آموزش خلیی از دانش‌ آموزان و معلمان به دلیل بی‌تجربگی و شناخت نا‌کافی که از آموزش آنلاین داشتند به مشکل بر می‌خوردند و خیلی از معلمان روش تدریس خود در فضای مجازی را بسیار ساده برگزار می‌کردند اما بودند معلمانی که خلاقیت در آموزش آنلاین را به ما نشان داده و عامل ویروس کرونا و تعطیلی مدارس را یک فرصت دانستند و حتی ویروس کرونا هم نتواست چیزی از کیفیت کلاس این معلمان کم کند.

یک معلم تبریزی در روز‌های کورنای که مدارس و کلاس‌ها تعطیل شده بودند تصمیم می‌گیرد ، روش جالبی را برای آموزش الفبا برای دنش آموزان خود به کار گیرد این معلم با دیدن تعطیلی مدارس و زنگ خطر کرونا ، زنگ خطر خلاقیت خود را فعال کرد و عاشقانه به دانش آموزان کلاس اولی خود حروف الفبا را آموزش داد خلاقیت در آموزش این معلم واقعا تحسین شده است.

این معلم خلاقیت در آموزش آنلاین را با روش قصه گوی با عروسکان انجام داد ، قصه و قصه گفتن همیشه برای کودکان جذاب بوده است مخصوصا کودکانی که برای اولین بار با مدرسه و محیط کلاس آشنا می‌شوند علاوه بر این‌ها این معلم خوش ذوق با استفاده از شخصیت سازی عروسکان قصه‌های خود را ، در رابطه با آموزش حروف الفبا را به دانش آموزان خود آموزش می‌داد.

و لذت وصف ناشدنی را برای دانش آموزانی که برای اولین بار طعم کلاس و مدرسه را می‌چشیدن بخشید این معلم با خلاقیت در آموزش آنلاین و قصه گویی برای هر حروف الفبا توانست سر تیتر مجلات خبری شود و سرمشق خیلی از معلمان باشد.

بیوگرافی این معلم

teacher biography | بیوگرافی معلم

بیوگرافی مرتضی پاشایی

نام این معلم مرتضی پاشای فخری است او زاده شده در تبریز است همچنین مرتضی معلم منطقه 3 تبریز می‌باشد تحصیلات مرتضی روان‌شناسی بوده است اما به دلیل علاقه زیادی که به بچه‌ها داشته است پزشکی را رها کرد و به استخدام آموزش و پرورش تبریز در آمد ، مرتضی با دیدن بی‌انگیزگی که میان دانش‌ آموزانش بود فکری که من نام آن را خلاقیت در آموزش آنلاین می‌نامم به ذهنش رسید.

مرتضی تصمیم گرفت خلاقیت را در آموزش خود جای دهد ، او تصمیم گرفت با عروسکان تخیلی و داستان سرای ، حروف الفبا را به دانش آموزان خود یاد دهد از کار‌های شگفتی باری که مرتضی انجام داد شخصت سرایی متفاوتی است که برای هر کلمه وجود دارد به عنوان مثال نحوه شخصت و داستان سرایی مرتضی در حروف‌های (ز ض ظ) متفاوت است.

طی صحبت‌های که با اقای مرتضی پاشای فخر شده بود او این گونه توضیح داد که روش قصه گویی داستان‌هایش خارج از شخصیت‌های تخیلی خارجی بوده و شخیصت‌های عروسکانش مطابق با الگو‌های تربیتی ایرانی بوده است همچنین وی گفت: تمام شخصیت‌های داستان سرایی مرتضی شخصیت‌های سنتی بوده است و از شخصیت‌های خارجی الگو برداری نکرده است.

او همچنین از شیوه خود در درس‌ ریاضی نیز استفاده کرد و آموزش جمع و تفریق را به دانش آموزان خود از همین روش آموزش داد ، او با شخصیت قورباغه مهربان جمع و تفریق اعداد ده‌تایی را به همراه شعر به دانش آموزان خود آموزش داد ، این معلم خلاق توانست الگوی‌ بسیاری از معلمان جوان که تازه شروع به تدریس کرده‌اند باشد و به همگان خلاقیت در آموزش آنلاین را نشان دهد.

اقای مرتضی پاشای فخری گفت:بسیاری از اولیا دانش آموزان گلایه می‌کنند که بچه‌هایشان در زمان کرونا و تعطیلی مدارس درس نمی‌خوانند و دچار افت تحصلی شدند من می‌خواهم بگویم با تولید محتوا جذاب می‌توان دانش آموزان را حتی در خانه علاقه مند کرد.و خود مرتضی حرفش را به خوبی به همه ما نشان داد و با تمام خوبی‌‌ ها و بدی‌ های آموزش آنلاین چیزی از کیفیت آموزش مرتضی کم نشد.

او توانست در 90 دقیقه کلاس مجازی ، خلاقیت در آموزش آنلاین را به همه‌ی ما نشان دهد. اما می‌خواهم به شما کمک‌های در رابطه با آموزش آنلاین آموزش دهم تا اگر شما نیز علاقه مند به کار این معلم بودید بتوانید با کمک‌های من مانند این معلم از خلاقیت در آموزش آنلاین استفاده کنید.

روش‌ های خلاقانه در آموزش آنلاین

Creativity method | روش خلاقیت

روش ‌های خلاقیت

  همه ما می‌دانیم خوبی‌‌ ها و بدی‌ های آموزش آنلاین دارد اما مانند داستان بالا که یک معلم توانست با خلاقیت کیفیت آموزش آنلاین خود را حتی از آموزش حضوری بالا ببرد شما می‌توانید با خلاقیت در آزمون آنلاین یا آموزش آنلاین خود کیفیت آموزش خود را از چیزی که هست حتی بیشتر کنید در اینجا من به شما کمک می‌کنم با استفاده از چند روش خلاقیت در آموزش خود را بالا ببرید.

 • بازی و مسابقه

برگزاری مسابقات مختلف همراه با آموزش باعث انگیزه بیشتر بین دانش آموزان می‌شود همچنین باعث رقابت دوستانه و ایجاد تعامل بین دانش آموزان می‌شود به عنوان مثال شما می‌توانید از دانش آموزان درخواست یک ویدئو که از قبل تدریس کره بودید ، در یک ویدئو 1 دقیقه‌ای آموزش دهند و بهترین دانش آموزی که ویدئو خوبی درست کرده بود ، یک جایزه دهید.

 • ایجاد چالش

با ایجاد سوالات و چالش‌ها شما می‌توانید کلاس آنلاین پر‌هیجانی را برای دانش آموزان خود ایجاد کنید به این صورت که شما از دانش آموزان خود سوالاتی را می‌پرسید سپس دانش آموزان خود را به گروه‌های تقسیم می‌کنید تا جواب سوال شما را بدست آورند این کار باعث بهبود عملکرد دانش آموز و تعامل بیشتر با معلم می‌شود.

 • پروژه محور بودن

شما می‌توانید دانش آموزان خود را با تدریس پروژه محور خود به تکاپو بیندازید در کلاس به جای این یک درس را کامل آموزش دهید بخشی‌های از درس را به عهده‌ی خود دانش آموز می‌گذارید و از او می‌خواهید تا در جلسه بعد آن بخش از درسی که به عهدی دانش آموز بوده است را در کلاس به صورت کنفرانس ارئه دهد همچنین شما می‌توانید به بهترین کنفرانس یک نمره مثبت اضافه کنید تا دانش آموزان انگیزه بیشتری برای انجام این کار داشته باشند.

 • استفاده از داستان و قصه گویی

همانند داستان بالا که معلم تبریزی با داستان سرایی و شخصیت‌های عروسکی توانست به دانش آموزان کلاس اولیش حروف الفبا را یاد دهد و توانست الگو بسیاری در تدریس آموزش مجازی شود شما نیز می‌توانید با داستان پردازی و شخصیت‌های خلاقانه علاوه بر شور و شوقی که در میان دانش آموزان خود ایجاد می‌کنید کیفیت آموزش آنلاین خود را نیز بالا ببرید.

و نکته آخر آن که سعی کنید کلاس آنلاینی که دارید برگذار می‌کنید خشک و یک طرفه نباشد ، اگر احساس کنید که کلاسی که برگذار کرده‌اید بسیار خشک و یک طرفه است این اعطمینان را داشته باشید که دانش آموزان شما به مطالب درسی که دارید آموزش می‌دهید گوش نمی‌دهند بنا بر این تا جای که می‌توانید با دانش آموزان خود بحث کنید و دانش آموزان خود را همواره به چالش‌های جذاب و جدید دعوت کنید.

امیدوارم انواع روش‌ های خلاقانه در آموزش آنلاین برای شما عزیزان مفید باشد و بتوانید در آموزشتان از آن استفاده کنید.اما در ادامه می‌خواهیم در مورد خوبی‌‌ ها و بدی‌ های آموزش آنلاین صحبت کنید و اعطلاعاتی که از خوبی‌‌ ها و بدی‌ های آموزش آنلاین بدست می‌اوریم در مورد استفاده آموزش آنلاین و در میان دانش آموزان و همه‌گیر شدن این آموزش در مراکز آموزشی صحبت کنیم.

مزیا و معایب در آموزش آنلاین

Disadvantages training | معایب و مزیا

مزیا و معایب آموزش آنلاین

خوبی‌‌ ها و بدی‌ های آموزش آنلاین یا آموزش مجازی باعث شده است که این نوع آموزش دارای مزیایی در برخی جا‌ها ، و دارای معایبی در برخی جا‌ها باشد البته این را در نظر باید گرفت که معایب آموزش آنلاین قابل حل می‌باشد و خیلی از مشکلاتی که این آموزش دارد در آینده رفع خواهد شد اما بگذارید انواع مزیای و معایب آموزش آنلاین را در ادامه به شما بگویم.

مزیایی آموزش آنلاین

 1. صرفه جویی زمان و جلوگیری از اتلاف وقت معلمان و دانش آموزان
 2. کاهش هزینه‌ها با راه اندازی آموزش آنلاین
 3. کم شدن استرس دانش آموزان و ایجاد حس آرامش در خانه
 4. نداشتن محدودیت جغرافیایی و تحصیل در هر مکان و هر زمان

در اینجا من تنها 4 مورد از مزیایی آموزش آنلاین را برای شما عزیزان جمع آوری کردم اما آموزش آنلاین دارای مزیایی خیلی بیشتری است و تنها به این چند مورد خلاصه نمی‌شود در ادامه به معایب مهمی که یک آموزش آنلاین دارد سعی می‌کنیم اشاره کنیم.

معایب آموزش آنلاین

 1. از معایب آموزش آنلاین به بی انگیزگی دانش آموزان می‌توان اشاره کرد .
 2. مشکلاتی که می‌تواند با آموزش آنلاین به وجود بیاید از قبیل قطعی یا کندی اینترنت یا بروز مشکل در نرم افزار.
 3. صدمه به سلامتی مورد بعدی است که می‌توان به آن اشاره کرد از جمله چشم که مهم ترین اعضای بدن در برابر صدماتی است که فضای مجازی به ما می‌زند.
 4. صدمه به روابط اجتماعی دانش آموزان ، دانش آموزان به دلیل دوری و تعامل نداشتن با دوستان خود ممکن دچار انزوا و از در رابطه‌های اجتماعی خود در آینده به مشکل بر بخورند.

البته شما می‌توانید با رفتن بر روی وبلاگ 7 برابر یادگیری بیشتر دانش آموزان با مدرسه مجازی ! مشاهده کنید زیرا ما در آنجا به معرفی راه کار‎‌ برای رفع معایب آموزش آنلاین پرداختیم امیدوارم مقاله خلاقیت در آموزش آنلاین برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

 

 

 

 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همراهیپلتفورم آیشنتولیدمحتوا
میتونم کمکتون کنم? هم اکنون پاسخگو هستم