آموزش آنلاین روش جدید آموزش‌ در آینده !

Online training | آموزش آنلاین

آموزش آنلاین


اموزش انلاین چیست

 

در آموزش آنلاین با استفاده از تکنولوژی اینترنت دانش آموزان در خانه به انجام امور درسی خود می‌پردازند.این آموزش به دلیل هزینه بسیار پایین و نداشتن محدودیت جغرافیایی توانسته است نظر بسیاری را به خود جلب کند. به طوری که بسیاری بر این باورند که در سال های نه چندان دور این روش، برای آموزش استفاده میشود. این تعریف کوتاه و ساده‌ای برای سوال اموزش انلاین چیست بود.

اما چطور این روش تدریس به وجود آمد:

تاریخچه آموزش آنلاین:

آموزش انلاین در اواخر قرن 17 و اوایل قرن 18 میلادی مطرح شد،این آموزش ابتدا در کشور ایالات متحده آمریکا انجام شد که این نوع آموزش،به آموزش مکاتبه‌ای معروف گردید.آموزش مکاتبه‌ای توسط اداره پست انجام میگردید،به این صورت که اساتید دانشگاه‌ها یا مدارس با نامه‌نگاری به دانش‌جویان یا دانش‌آموزان، آموزش میدادند.

بعد‌ها با توجه به ظهور نسل‌های جدیدتر از تکنولوژی یعنی رادیو و تلویزیون  آموزش انلاین گسترش پیدا کرد و توانست در رادیو و تلویزیون نیز حضور گسترده‌ای پیدا کند.به طوری که تا به امروز ما حضور آموزش انلاین را در زندگی خودمان حس میکنیم.

اما با به وجود آمدن اینترنت، اولین آموزش آنلاین در دانشگاه کالفرنیا در دوره کارشناسی ارشد توسط فناوری نیوجرسی افتتاح شد.که شامل اهدای بیش 100 مدرک تحصیلی بود،می‌توان گفت که این اتفاق زمینه‌ای شد تا آموزش آنلاین به صورت جدی در زندگی انسان‌ها دنبال شود. بعد‌ها با پررنگ‌تر شدن اینترنت در جامعه سایت‌ها اینترنتی نیز شروع به اموزش مجازی کردند که اوایل این آموزش ها به صورت بی‌کیفیت و کدهای ساده html بود اما رفته رفته به صورت جامع و کامل،سایت‌ها به این مبحث پرداختند به صورتی امروزه خیلی از این سایت برای خود در این حوزه نیز درامد کسب می‌کنند.

شما می‌توانید از طریق این لینک،به محتوای جامع و کامل‌تر از تاریخچه اموزش انلاین دسترسی پیدا کنید.

مزیت‌های آموزش آنلاین

مزیت‌های آموزش آنلاین | Advanteg Online training

مزیت‌های آموزش آنلاین

اما در پاسخ به اموزش انلاین چیست باید در مورد مزیت و معایب آن نیز اعطلاعات داشته باشید.که در ادامه به آن میپردازیم

با پر‌رنگ‌تر شدن اینترنت و تکنولوژی در زندگی انسان‌ها طبیعی است که مردم به آموزش مجازی علاقه‌مند باشند علاوه بر این‌ها ثابت شده است که آموزش مجازی موفقیت آمیز بوده و تاثیر مثبتی بر یادگیری دارد.از مهم ترین علائمی که می‌توان گفت چرا تدرس آموزش مجازی بهترین روش آموزش است صرفه جویی در هزینه‌ها است ما می‌دانیم که سالانه میلیارد‌ها تومان صرف کاغذ و لوازم تحریر می‌شود اما در آموزش مجازی از هزینه‌های الکی جلوگیری می‌کنیم و به طور غیر مستقیم از محیط زیست نیز حفاظت می‌کنیم.در ادامه با چند مورد مهم تر که اهمیت آموزش آنلاین را به ما نشان میدهد آشنا میشویم:

 • نداشتن محدودیت جغرافیایی

  بسیاری از مردم گاه به دلایل مختلف مانند نداشتن امکانات آموزشی در محل زندگی خود یا طولانی بودن مسیر از ادامه تحصیل خود منصرف می‌شوند که بسیار نارحت کننده است. اما با کمک آموزش مجازی این مشکل بسیار راحت قابل حل است.از موارد دیگر که میتوان به آن اشاره کرد جلوگیری از رفتن به سفر های غیر ضروری برای آموزش یا تدریس است. که در هزینه ها نیز بسیار صرفه جویی میکند.

 • دسترسی سریع و راحت به منابع

  در آموزش مجازی شما خیلی سریع می‌توانید به منابع خود دسترسی پیدا کنید،تنوع گوناگونی در آموزش داشته باشید و بهترین آن را اننتخاب کنید.در بهترین جا باشید و از آموزش لذت ببرید که همه این ها به لطف آموزش مجازی امکان پذیر است.

 • یادگیری فردی

شما می‌توانید خودتان با نداشتن معلم به یادگیری بپردازید.در دنیای اینترنت بحث آموزش مجازی انقدر پر رنگ شده است که پر از محتواهای آموزش است که در زمان بسیار کمی می‌توانید جواب سوال های خود را به دست آورید.

اما آموزش آنلاین دارای معایبی است که ما نیز به آن‌ها اشاره میکنیم:

معایب آموزش آنلاین

 • به انزوا رفتن کودکان و نوجوانان

آموزش مجازی ارتباط و فعالیت های اجتماعی کودکان را محدود کرده است.قبل از این،کودکان و نوجوانان می‌توانستد به بازی و انجام کار گروهی با یکدیگر ارتباط بر قرار کنند. اما با آموزش مجازی این ارتباط کم شده است که این مسئله ممکن است کودکان و نوجوانان را به انزوا به کشاند یکی از مهم ترین معایب آموزش مجازی این مورد می‌باشد.

 • استفاده بیش از حد فضای مجازی

 متاسفانه استفاده بیش از حد آموزش مجازی در روند سلامت کودکان و نوجوانان تاثیر منفی دارد که می‌توان به کم تحرکی و به دنبال آن  اضافه وزن اشاره کرد.مقدار ساعاتی که کودکان و نوجوانان از فضای مجازی استفاده می‌کنند روز به روز در حال افزایش است اما در مقابل مدت زمانی که کودکان نوجوانان صرف ورز فعالیت‌های پر جنب و جوش میکنند بسیار کم شده است

 استفاده بیش از حد از کیبورد یا همان صفحه کلید باعث آسیب به مچ دست کودکان و نوجوانان می‌شود خستگی و ضعیف شدن چشم از دیگر مواردی است که فضای مجازی به سلامت کودکان و نوجوانان وارد می‌کند

شما باید در جواب سوال اموزش انلاین چیست، انواع راهکار و پیشگری از معایب فضای مجازی را نیز بدانید که در ادامه به آن میپردازیم.

البته میتوان با آموزش صحیح و درست جولگیری کرد از اثرات منفی بر سلامت کودکان و نوجوانان:

 1. والدین می‌توانند زمان استفاده از اینترنت و فضای مجازی را محدود کنند.
 2. والدین دانش کافی در مورد تکنولوژی و فضای مجازی را داشته باشند.نداشتن دانش کافی باعث به وجود آمدن شکاف نسلی بین خود و فرزندانشان می‌شود.
 3. حتما به فرزند خود تذکر دهید که نباید اعطلاعات شخصی و خانوادگی را در فضای مجازی قرار دهد.
 4. روی سایت های که فرزندتان مراجعه می‌کند نظارت کافی را داشته باشید.

 معرفی بستر‌های مناسب برای آموزش آنلاین

 

Introduction Online training | آنلاین آموزش

معرفی پلتفرم‌های مناسب برای آموزش آنلاین

خب دوستان تا اینجای این مقاله امیدوارم به سوال خود یعنی اموزش انلاین چیست رسیده باشید. اما در ادامه به معرفی بستر های مناسب آموزش آنلاین میپردازیم

همه ما می‌دانیم برای انجام هر کاری نیاز به یک ابزاری است،آموزش آنلاین نیز از این قاعده مستثنی نیست و نیازمند تجهیزاتی هست از مهم ترین مواردی که برای آموزش انلاین نیاز است داشتن اینترنت سریع و پر‌سرعت است.هر چقدر اینترنت شما پر‌سرعت باشد یادگیری موثر‌تری در آموزش انلاین دارید چرا که نداشتن کافی اینترنت پر‌سرعت باعث افت کیفیت و صدا می‌گردد و در مقابل تاثیر کاملی در یادگیری آموزش آنلاین نمی‌گیرید.

مورد بعدی که می‌توان به آن اشاره کرد داشتن بستری مناسب برای نصب برنامه‌های آموزش انلاین و آزمون آنلاین است مانند لب‌تاب،کامپیوترهای خانگی،گوشی ها و تبلت‌ها.دقت داشته باشید وسیله‌ای که با آن به آموزش مجازی متصل می‌شوید دارای میکروفن و دوربین باشد.

بهتر است قبل شروع کلاس آموزش آنلاین به مواردی توجه داشته باشید. اول آن که از سلامت سیتم عاملی که قرار است با آن وارد کلاس شوید اطمینان حاصل کنید. سعی کنید همیشه سیستم عامل خود را به روز نگهداری کنید و از داشتن آنتی ویروس اطمینان حاصل فرمایید چرا ممکن است بعضی از فایل ها دارای ویروس باشد و به سیتم شما آسیب رساند.

یکی از معروف ترین نرم افزارها، برای اموزش انلاین adobe connect می‌باشد که از آن نیز می‌توانید استفاده کنید.

 

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همراهیپلتفورم آیشنتولیدمحتوا
میتونم کمکتون کنم? هم اکنون پاسخگو هستم