7 برابر یادگیری بیشتر دانش آموزان با مدرسه مجازی !

Virtual school | مدرسه مجازی

تاثیر معجزه آسا مدرسه مجازی بر یادگیری دانش آموزان


مدرسه مجازی چیست؟

برای رسیدن به سوال تاثیرات مدرسه مجازی بر دانش آموزان ابتدا باید معنی کلمه مدرسه مجازی بدانیم و از سیستم مدیریتی این مدرسه اگاه باشیم،مدرسه مجازی به مدرسه‌ی گفته می‌شود که در آن آموزش به صورت کاملا آنلاین صورت می‌گیرد و دانش آموزان و معلمان به طور مجازی باهم در ارتباط هستند.

مدرسه مجازی دارای مزیا و معایبی هست که در ادامه به طور مفصل در مورد آن‌ها خواهیم گفت اما به دلیل این که زندگی انسان‌ها امروزه با اینترنت و صفحات مجازی اقدام شده است و به قول برخی صاحب نظران زندگی دوم انسان دنیای مجازی شده است به همین منظور احتمال این که در آینده مدرسه مجازی نقش پر‌رنگ‌تری بگیرد زیاد است.

اما در کل تمام کار‌های که در مدارس حضوری انجام می‌گیرد در مدارس مجازی نیز همان کار‌ها صورت می‌گیرد و هیچ محدودیتی در مدارس مجازی وجود ندارد با این همه مدارس مجازی دارای معایبی نیز می‌باشد البته همان طور که گفتم مدارس مجازی به دلیل راحتی که از خیلی جاهات دارد توجه خیلی از مراکز آموزشی و همین‌طور مدارس را به خود جلب کرده است البته لازم به ذکر است معایبی که مدارس مجازی دارد قابل حل شدن می‌باشد.

در ادامه برای این که بهتر با معایب مدارس مجازی آشنا شویم به چند نمونه آن اشاره خواهیم کرد و آن‌ها مورد برسی قرار خواهیم داد.

ایرادات و معایب مدارس مجازی

  • روابط اجتماعی

از مهم ترین معایبی که مدارس مجازی می‌توانند داشته باشد موضوع رفتار اجتماعی است به دلیل این که در مدارس مجازی دانش آموزان به صورت آنلاین آموزش می‌بینند و با هم سن و سال‌های خود ارتباط ندارند،این مشکل می‌تواند دانش‌ آموزان را به انزوا بکشاند و در آینده در روابط اجتماعی خود به مشکل بخورند.

البته راه کار این مشکل قابل حل می‌باشد به عنوان مثال با مجهز کردن مدارس مجازی به وب کم ، میکروفون و چت آنلاین می‌توان از بروز همچین مشکلی جلوگیری کرد همچنین معلمان می‌توانند با مجبور کردن دانش‌آموزان به صحبت کردن آنلاین و یا ارئه ویدئو کنفراس به رفتار اجتماعی دانش آموزان کمک کنند.

  • عدم آشنای معلمان و دانش آموزان با مدارس مجازی

ممکن است معلمان و دانش‌آموزانی که برای اولین بار از مدارس مجازی استفاده می‌کنند به مشکل بر بخورند و نتواند به طور کامل از امکانات مدارس مجازی استفاده کنند به همین منظور  از کیفیت مطلوب مدارس مجازی کاسته می‌شود.اما این مشکل نیز راه کار دارد و می‌توان با آموزش صحیح به معلمان و دانش‌آموزان به خصوص دانش‌آموزان ابتدای که بیشتر به این مشکل می‌خورند،مشکلشان را حل کرد.

  • عدم امکانات لازم برای برخی دانش آموزان

به دلیل نیاز داشتن به گوشی یا کامپیوتر برای وارد شدن به مدارس مجازی ممکن است برخی از دانش‌آموزان که در مناطق محروم و یا در خانواده‌های که داری وضع مالی مناسبی نیستند زندگی می‌کنند به مشکل بر بخورند و نتوانند از عهده هزینه‌های مدارس مجازی بر بیایند.

در اینجا باید دولت عهده دار این مسئولیت شود و با شناسای و پیدا کردن دانش‌آموزانی که از عهده‌ی مخارج مدارس مجازی بر نمی‌ایند،به آنها کمک مالی کند البته در نگاه اول این یک خرج اضافه برای دولت است اما در ادامه خواهیم گفت که چه صرفه جوی در بوجه دولت در ساخت مدارس مجازی می‌شود.

  • کاهش انگیزه تحصیلی

طبق یک آماری که از برخی دانش‌ آموزان در حال تحصیل در مدارس مجازی گرفته شد اینگونه بود که در برخی از دانش‌آموزان انگیزه به ادامه تحصیل کاهش پیدا کرده بود البته با دقت بیشتری که این آزمایش پیگیری شد کارشناسان متوجه شدند که علت دانش آموزانی که دچار بی‌انگیزگی در تحصیل شده‌اند داشتن معلمی مبتدی بوده است.

به همین منظور باید دقت داشت که در انتخاب معلم‌های که تدریس مدارس مجازی را انجام می‎‌دهند و حتما به این نکته توجه کرد که یک کلاس آموزشی برای معلمان در خصوص تدریس در مدارس مجازی برگزار کرد همچنین با دادن تکالیف پلکانی به دانش آموزان و فعالیت‌های کلاسی در هر جلسه می‌توان نه تنها جلوگیری کرد از بی انگیزگی دانش آموزان بلکه انگیزه دانش آموزان را تا حد زیادی بالا برد.همچنین شما می‌توانید با وارد شدن به این لینک از معایب فضای مجازی نیز با خبر شوید.

این‌ها تنها مواردی از مدارس مجازی بود که سعی کردیم به مهم‌ترین آن‌ ها اشاره کنیم اما در ادامه می‌خواهیم به تاثیرات مثبتی که مدارس مجازی دارند صحبت کنیم.

تاثیرات مدرسه مجازی بر دانش آموزان از جنبه مثبت آن

positive Virtual school | تاثیر مثبت مدرسه مجازی

تاثیر مثبت مدرسه مجازی

مهم ترین مزیت مثبتی که مدارس مجازی نسبت به مدارس حضوری دارند زمان است طبیعی است که در مدارس حضوری زمان محدودیت دارد و در هر ساعاتی از شبانه روز نمی‌توان دانش آموزان را به مدارس حضوری فرستاد اما در مدارس مجازی این محدودیت از بین می‌رود و دانش آموزان با هماهنگی معلمشان می‌توانند در هر ساعاتی از شبانه روز به کلاس مجازی وارد شوند.

مورد بعدی که باید به آن اشاره کرد مشارکت والدین و کنترل فرزندان خودشان است در مدراس حضوری نقش والدین در تدریس بچه‌ها بسیار کم و محدود بود اما در مدارس مجازی علاوه بر این که معلم بر روند تدریسی دانش آموزان نظارت دارد والدین دانش آموزان نیز می‌توانند نظارت کامل بر روند تحصیلی فرزندان خود داشته باشند و به بهبود کیفیت تحصیلی فرزندان خود کمک کنند.

مورد بعدی را می‌توان استفاده مفید کامپیوتر و اینترنت دانست دانش آموزان بیشتر وقت خود را مشغول استفاده از اینترنت و کامپیوتر برای درس خواندن و تحقیق کردن هستند به همین منظور زمینه استفاده درست از اینترنت در ذهن دانش آموز شکل می‌گیرد و حتی راه حلی می‌تواند برای کسانی باشد که فضای مجازی معتاد شده‌اند.

اما الان که با مزیت و معایب مدرسه مجازی آشنا شده‌ایم در ادامه می‌خواهیم که به بیوگرافی و این که از چه زمانی مدارس مجازی در مراکز آموزشی پرنگ‌تر شده‌اند به پردازیم.

پر رنگ شدن مدارس مجازی از چه زمانی شروع شد؟

اگر بخواهیم در مورد این که چه زمانی بحث آموزش آنلاین،آزمون آنلاین‌،تولید محتوا و مدارس مجازی در میان مردم و مراکز آموزشی پر رنگ شد را می‌توان با ظهور کورنا در جهان دانست اگر چه تمامی این موارد تا قبل از به وجود آمدن کورنا نیز بود اما این بیماری با همه ضرر‌ها و زیان‌هایش برای بحث آموزش آنلاین مفید و سوده بود.

با همه گیر شدن بیماری کورنا و تعطیلی مدارس احساس نیاز به آموزش از راه دور در بین مردم بیشتر شده بود و همین امر سبب این شد،خیلی از مراکز آموزشی و مدارس از راه دور آموزش‌های خود را تدریس کنند و حتی امروزه که بیماری کورنا در بین مردم بسیار کم رنگ شده است چیزی از جایگاه آموزش آنلاین کم نشده است و همان طور که قبلا نیز گفته بودم خیلی از کارشناسان فعال این حوزه بر این باورند که مدارس مجازی در آینده جای مدارس حضوری را گرفته و شیوه‌ی جدید آموزش خواهد شد.

در این قسمت می‌خواهیم به طور مفصل در مورد آینده مدرسه مجازی صحبت کنیم و علت‌های این که مدرسه مجازی در آینده روش ، نوین آموزش می‌شود را به شما بگویم همچنین اگر علاقه‌مند هستید از این راه به درآمد برسید ما به شما راه کار درآمد زایی از طریق مدرسه آنلاین را به شما خواهیم گفت.

آینده مدرسه مجازی و تاثیرات مدرسه مجازی بر دانش آموزان در نسل‌های نو

future Virtual school | آینده مدرسه مجازی

آینده مدرسه مجازی

با وابسته شدن زندگی انسان به صفحات مجازی و بدلیل سادگی و کم هزینه بودن اینترنت و فضای مجازی،بسیاری  از کاره‌ها به روش سنتی خود دیگر انجام نمی‌گیرد و با روش‌های مجازی و از راه دور انجام می‌شود. آموزش‌ها و مدارس نیز همین طور هستند ، استفاده مدارس و آموزشگاه‌ها از فضای مجازی بیشتر شده است و تا همین امروز بسیاری از کشور‌های پیشرفته مدارس و آموزشگاه‌های خود را با روش آموزش معکوس اداره می‌کنند اگر شما اعطلاعی از روش آموزش معکوس ندارید می‌توانید با وارد شدن به این لینک از این نوع آموزش مطلع گردید.

اما برای این که شما دوستان متوجه صحبت‌های من شوید چند نمونه از مزیت‌های مدارس مجازی نسبت به مدارس سنتی را برای شما بازگو می‌کنم تا متوجه شوید به این دلایل مدارس مجازی جایگزین مدارس سنتی خواهند شد.

  1. آموزش آنلاین دارای محدودیت جغرافیای نیست و هرکس در هر جای دنیا می‌تواند از آن استفاده کند.
  2. برگزاری راحت‌تر کلاس‌ها حل بیشتر تمرین‌ها با آموزش معکوس آنلاین
  3. هیچ کلاسی را دانش آموزان و دانش جویان از دست نخواهند داد تاخیر محصلان در کلاس‌ها بسیار کم می‌شود
  4. صرفه جویی در هزینه‌ها در  مدارس مجازی رفت و آمد‌ها و هزینه لوازم تحریر به حداقل می‌رسد.

این‌ها تنها مواردی اندکی در مورد مزیت‌های مدارس مجازی نسبت مدارس حضوری بوده است و مزیت‌های مدارس مجازی بیشتر از این‌ها خلاصه می‌گردد اما چیزی که ما باید به آن توجه کنیم آینده مدرسه مجازی و آینده بسیار از مشاغل دیگر است که تغییر خواهند کرد.

نکته جالب این است که با روی کار آمدن مدارس مجازی و جایگزن شدن با مدراس سنتی زمینه فراهم سازی خیلی از شغل‌ها جدید نیز صورت می‌گیرد حتی خود دانش آموزان نیز می‌توانند برای خودشان در آمد کسب کنند که در ادامه راه کار و رسیدن به درآمدزایی از طریق مدارس مجازی را برای شما عزیزان خواهم گفت.

در دوران کورنا که محدودیت‌های اجتماعی در بین مردم بسیار زیاد شده بود مراکز و مدارس آموزشی ناچار شدند که آموزش‌های خود را از طریق فضای مجازی اجرا کنند،از همین رو بسیاری ار شرکت‌های نرم افزار و کامپیوتر شروع به ساخت پلتفرم‌های مناسب آموزش کردند و آنها را در اختیار مدارس و آموزشگاه‌ها قرار دادند و در مقابل نیز این شرکت به درآمد زایی قابل توجه‌ی رسیدن،به عنوان مثال شرکتی که برای آموزش و پرورش برنامه شاد را ساخت را می‌توان پیشرو در درآمد زایی آنلاین دانست.

این نوع مثال‌ها در مقیاس بزرگ و برای شرکت‌های تجاری بوده است اما اگر بخواهیم به درآمد شخصی اشاره کنیم می‌توانیم تولید محتوا انجام دهیم شما می‌توانید با قرار دادن مطالب آموزشی و وبلاگ نویسی در این باره به درآمد زایی برسید همچین دانش آموزانی که دارای یادگیری قوی هستند می‌توانند با گذاشتن مطلالب آموزشی و یادگیری به دگیر دانش آموزان به درآمد زایی برسند.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همراهیپلتفورم آیشنتولیدمحتوا
میتونم کمکتون کنم? هم اکنون پاسخگو هستم